More Website Templates @ TemplateMonster.com - January21, 2013!
20-lecie istnienia! Opublikowano: 25 lipca 2018

W tym roku Nasz Związek obchodzi 20-lecie istnienia, zapraszamy do krótkiej relacji oraz galerii zdjęć.

„Ja mam 20 lat, ty masz 20 lat…” – moglibyśmy zaśpiewać.Te 20 lat to staż Tomaszowskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego, który został założony w 1998 roku. W tymże roku nastąpiła rejestracja związku w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Tomaszowscy Hodowcy skrzyknęli się jednak dwa lata wcześniej i zrzeszyli w kole Polskiego Związku HGR i Drobnego Inwentarza, podległym organizacyjnie oddziałowi w Radomiu. Zależało im, ze względów ambicjonalnych i promocyjnych, aby w nazwie ich koła znalazło się określenie tomaszowski, a herb miasta w logo organizacji.

Hodowla gołębi w Tomaszowie Maz. Jest tak stara jak nasze miasto. Już w XIX wieku istniały grupy towarzyskie skupiające hodowców gołębi rasowych i pocztowych. Gołębie hodowali rzemieślnicy, tkacze, fabrykanci. Już w 1911 roku Tomaszowskie gołębie były pokazywane na wystawie gospodarczej w Łodzi, która odbyła się na terenie dzisiejszego parku Helenów.

TZHGRiDO zrzesza ponad pięćdziesięciu hodowców z terenów miasta i okolic. Łączy ich pasja i miłość do tych pięknych ptaków. I tak, jak kiedyś, wywodzą się z różnych środowisk . Są w związku emeryci, rzemieślnicy, kupcy, rolnicy, przedsiębiorcy i nauczyciele. Często jest to drugie lub trzecie pokolenie hodowców w rodzinie. Na jubileuszowym zjeździe z okazji 20-lecia spotkaliśmy się szesnastego czerwca w świetlicy wiejskiej Komorowie-Zaborowie.

Tu trzeba zaznaczyć, że organizacja utrzymuje się z własnych składek i nikt jej nie dotuje, choć promują miasto na wystawach w całej Polsce. Doprowadziliśmy do rejestracji w Krajowym Rejestrze nazw gołębia o nazwie Tomaszowski Krótkodzioby, z dopiskiem Pasiak. Ta rasa była hodowana w naszej okolicy „od zawsze”. Zabiegi hodowlane, szczególnie Henryka Cyniaka, doprowadziły do wypracowania wzorca rasy, która zyskała uznanie fachowców i została wpisana do katalogu ras.

Na zjazd zaprosiliśmy władze krajowe PZHGRiDI z prezesem Zarządu Głównego Janem Pajką. Prezes przyjechał z zastępcami : Zdzisławem Borowskim, Edwardem Gersztynem, Godfrydem Kuryło, Grzegorzem Kędzierskim, Andrzejem Liwczakiem, Konradem Sarneckim i Stanisławem Preisem.

Tak się złożyło, że żaden wcześniej nigdy nie był w Tomaszowie. Zaprosiliśmy także przedstawicieli bratnich oddziałów z Białegostoku, Warszawy, Radomia, Łodzi, Krakowa, Skierniewic, Bielska-Białej, Bełchatowa i Wrocławia. Gościem miejscowym była Bożena Olczyk lekarz weterynarii opiekująca się stadami tomaszowskich hodowców.

Prezes Pajka przywiózł odznaczenia dla Tomaszowian. Diamentową Odznakę Honorową związku otrzymał Ryszard Kędziora. Odznakę złotą dostał Henryk Cyniak, srebrne trafiły do Mieczysława Suskiewicza i Sylwestra Cipiura, a brązowa do Ryszarda Piwowarskiego.